ER MEYDANI
SAĞLIK DANIŞMA
PİYASALAR
IMKB 73.170
Dolar 2,1403
Euro 2,9520
Altın 590,70
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNAN...
YORUMLAR
Yol Durumu
NAMAZ VAKTİ
HAVA DURUMU
Ankara 12/26°C
İstanbul 18/21°C
İzmir 16/28°C
LİNK BANKASI
ASTROLOJİ
Burcunuzu seçin, günlük falınızı okuyun
 
Gezi Park’ı Resim Sergisi
Gazeteci Özcan Yaman (Evrensel Gazetesi) İstanbul Gezi Parkı'nda 27 Mayıs'da çadır kurmak ile başlayan ve daha sonra 71 ile sıçrayan olayların 40 günlük fotoğraflarının...
13 Kasım 2013 / 12:05

Gazeteci Özcan Yaman (Evrensel Gazetesi) İstanbul Gezi Parkı’nda 27 Mayıs’da çadır kurmak ile başlayan ve daha sonra 71 ile sıçrayan olayların 40 günlük fotoğraflarının sergisini Karlsruhe’de açtı. Samsun Bafra’lı olan Yaman, Gezi Parkı olaylarının organizeli olmadığını ancak bu olay ile lokal eylemlerin bitip daha geniş kitlelere yayılabileceğini göstermiştir dedi.Aynı zamanda çevreci ve alternatif sanat hareketlerinde aktivist olan Yaman 300 fotoğraf ve yaklaşık bir saatlik video çekimi ile Gezi parkı olaylarının 40 günlük özetini çıkardı. Mannheim’da da açılan serginin Karlsruhe’den sonra ki durağı Hamburg olacak. Karlsruhe Kaiseralle 12 d de bulunan IBZ de her gün 11:00-18:00 saatleri arasında gezilebilen sergi 23 Kasım’a kadar ziyartçilere açık olacak.

Gazeteci Özcan Yaman ile Gezi Parkı olayları konusunda röportaj yaptık, çok çarpıcı açıklamada bulunan Yaman bu olaylar bize birlikteliği öğretti dedi.

 

Sekban - Çadırların kurulduğunda böyle bir eylem patlaması yaşanacağını tahmin ettiniz mi?

Yaman - Hayır bunu kimse tahmin etmedi. Herşey doğallığında kendiliğinden gelişti.

Bunun altında büyük bir birikim vardı.

 

Sekban – 1 Mayıs’da oradaydınız sizce o alana Taksime çıkmak uygunmuydu? Fiziki yapısı ile

 

Yaman – O alan uygundu 1 milyon insanı alabilecek bir durumda , güvenlik sakıncası yoktu.

 

Sekban – Siz Kentsel dönüşüm projesine karşısınız anladığım kadarı ile … bu dönüşüm şehri rahatlatmayacak mı?

Yaman – Bakın bu kentsel dönüşüm, kapitalizmin fakir insanları şehir merkezlerinden çıkarıp, tirilyonluk plazalara zenginleri oturmaktır. O bölgeden çıkarılıp kent dışına yerleştirilecek kaç fakir tirilyonluk daire alabilecek orada.

Sekban – Şuanda Romenler atılıyor mu bölgeden ?

Yaman – Herkesi atıyorlar herkesi..parana göre…o bölgede sen tirilyona plazadan yer alabilir misin? Hayır..

Sekban – Gezi parkına dönelim… nasıl çıktı bu olay..

Yaman -  Bunların hepsi zaten Gezi parkı olaylarını hazırladı. Önceleri Türkiye’de ki problemlerde  lokal direnişler oldu. Bir yerde Hidroelektrik santral yapıldığında o yörenin insanı direniyordu. Gezi direnişi polis devleti ile yüzleşmekti. Bu haketin Türkiye’den başlayıp dünyaya yayılması beni mutlu etti, umutlandırdı.

Sekban – Organizeli bir haket mi?

Yaman – Hayır organizeli değildi. Herkesin başka bir sorunu vardı devlet ile Laikler oradaydı, Aleviler oradaydı… normalde yanyana gelemeyecek insanlar oradaydı.

Sekban - Ama orada radikal guruplar yok muydu?

Yaman – (Tebessüm ile) Radikal olan devletti abi…radikal olan devletti. Faşist baskı yönetemlere başvurdu.

Sekban –Hayır o anlamda değil yani terör örgütü listesinde olanlar, o guruplarda orada değilmiydi.

Yaman – Herkes orada idi.Ama yani bunu bütün Türkiye’ye saran bu olayı sen bir örgüte nasıl mal edersin , öyle olsa Türkiye’de devrim olurdu.

Sekban – Siz olayın şahidi olarak o eylemlerde yabancı devlet parmağı veya sermayesini gördünüz mü yada hissettiniz mi? Almanya veya Amerikan parmağı…

Yaman – Eee.. var tabi..

Sekban –  Dış güçleri içinize sindirebildiniz mi…Alman sermayesi ile sokağa çıkmak yada Amerikan istihbaratı ile eylem yapmak…

Yaman – Hayır hayır…meseleye şöyle bakalım içerisinde var olan dediğiniz yabancı desteği devlete karşı var. Sizin o destek dediğiniz direnişçilere değil devlete verilen destektir.

Sekban – Eyleme gelen bazı yiyecek ve biralar vardı…. Meksika’dan ve Almanya’dan..

Yaman – Bu İslamcılar ile solcuları birbirine düşürme planıdır . Birşeyler gönderilmiş olabilir. Peki niye yemek demiyorsunda hemen alkol diyorsun, burada önyargı var.

Sekban – Gezi Parkı direnişi başarılı oldu mu?

Yaman – Oldu tabiki en azından haksızlığa karşı başkaldırmayı başardı.30 yıldır süren Kürtlerin mücadelesi şimdi görüşmeye döndü, gezi direnişi sonrası Lice’de ölen gençler için İstanbul’da halk toplanabiliyor. Gezi bunları başardı.

Sekban – Gezi Parkı olaylarına katılanların eleştirilecek yönleride oldu mu…yani kamu mallarına zarar verilmesi..bayrak yakılması eylemi doğru mu

Yaman – Hayır hayır bayrak yakılması olayı hiç bir zaman olmadı, verilen görüntüler başka yerlerden birleştirilmiş eski görüntülerdi. Camide içilen içki görüntüleri var denildi hani nerde? Bunlar dezenfermayon.

Sekban – Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Yaman – Ben teşekkür ederim. Buraya siyasi bir tartışma için değil sanat sergim için geldiğimi bir kez daha belirteyim. Yaşar Sekban / Karlsruhe

img_4592.20131113120746.jpgimg_4544.jpgimg_4575.jpg

Diğer Haberler
SON DAKİKA
ÜYE GİRİŞİ
SÜPER LİG
Puan Tablosu için tıklayın
GAZETE MANŞETLERİ
NÖBETÇİ ECZANELER
MAİL LİST
ANKET
Sizce Türk Sokağının İsmi ne olmalı?
Little İstanbul
Beyoğlu
Turkuaz
Küçük İstanbul
Türk Sokağı
FOTO GALERİ
EMLAK
Prof.Dr.Meltem Önder
Fatmagül Özen
Mahmut Çebi
Şükrü Doğru
VİDEO HABER
RÖPORTAJ
. Hafta
. Hafta